Bratislavské skautské dni 2012

  Akcia, Reportáž
2191

Čo sú BSD-čka? Bratislavské skautské dni sú veľká namakaná oblastná akcia s celoslovenskou účasťou, ktorá trvá celý víkend. A je to jediná pravidelná akcia takéhoto rozmeru u nás, na Slovensku. Konajú sa vždy v septembri v bratislavských lesoch na Kačíne. Priemerná účasť je okolo 300 účastníkov počas celého víkendu. Posledné tri roky je tradícia putovného pohára, ktorý vyhráva najlepší zbor.

Aký bol ročník 2012? V prvom rade, by som ťa chcel upozorniť, že môj opis je skôr z pohľadu staffáka, ako z pohľadu účastníka. Preto niektoré veci opíšem asi ináč.

Príprava

BSD-čka začali pre mňa už vo štvrtok poobede, keď sme sa pustili do balenia materiálu z celej BA, aby sme ho potom mohli rovno odviezť na miesto. Avšak rozpršalo sa, a preto sme ho vyviezli až v piatok skoro ráno.
Stavať BSD-čka mi veľmi pripomína stavbu tábora. Ale má to oproti táboru veľké výhody, lebo napríklad nemusíš stavať latríny (povedzme si narovinu, komu by sa chcelo postaviť si latrínu na víkend) a necháš jednoducho priviesť toi-toi búdky. A takýchto fajných „urýchlovákov“ je viacej.

Piatok

Účastníci začali prichádzať v piatok, tradične okolo štvrtej-piatej poobede, a prichádzali až do neskorej noci. Mimochodom, na BSD-čkach spia všetci vo vlastných stanoch a majú vlastné jedlo.

V piatok bol tohto roku hlavným trhákom Countrybál, čo asi viacerých ľudí veľmi neoslovilo. Preto asi prišlo prvý deň iba okolo 100 ľudí. Takže ďalší ročník bude v piatok akčnejší, a to hlavne aj pre roverov. Ale aby som to hneď „nezahadzoval“, tak v piatok okrem toho fičali čajovňa s herňou, rytiersky chodník, gumkostrel, „film night“ a „taizé“ od oblastnej duchovnej rady. Ešte bol postavený táborák, ale hanbili sa ho zapáliť. A tak väčšina ľudí išla nadšene na nočnú hru.

Účastníci mohli tento rok ochutnať aj pravé, nefalšované sushi.

Sobota

Ráno bol mierny budíček a začali pomaly prichádzať sobotňajší účastníci, aby stihli ranný zahajovací nástup. Na nástupe sa hovoria organizačné vecičky, zahája sa Bratislavské skautské dni, ale hlavne skautské zbory sa predstavia svojimi originálnymi pokrikmi.

Doobeda začali bežať všetky aktivity. Skauti si mohli skúšať silu pri hode polenom do diaľky, pre menej zdatných bolo maľovanie na tvár alebo indiánska dedinka, kde sa učili zručnosti starých indiánov. Unaviť si sa mohol na frisbee, ringu, indiace, lakrose a šlengu. Svoju mrštnosť si si mohol otestovať na rytierskom chodníku a zase zlepšiť si mušku sa dalo na gumkostreloch. Doobeda dokončili chalani a baba z Bratislavského outdoorového kurzu namakanú lanovku pre všetky vekové kategórie. Popritom si si mohol potrénovať svoj balans na „slackline“, alebo sa naučiť „žumárovať“ na lane.

Účastníci sa mohli naučiť zručnostiam starých indiánov.

Počas dňa sa hrala veľká skautská hra, o piatej začala cestománia a po nej hneď pokračoval „film night“. Okolo deviatej vystúpila na BSD-čkach kapela Dlhé vedenie ako „hajlajter“. Ešte mali hrať dve kapely, a to Aparát a legendárne Trápne ticho. Avšak Trápne ticho z utajených príčin neprišlo a Aparátu ochorel spevák, takže Dlhé Vedenie „rulovalo“!
Sobotňajší večer ukončila poriadna ohňovka, kde dokonca využili špeciálny ohnivý bič.

Ohňová show ukončila sobotný program.

Nedeľa

Hneď z rána okolo deviatej bola skautská svätá omša. Alternatívny program k omši nebol, ale dalo sa ísť ešte na „slackline“ a na rytiersky chodník. Po omši bol ukončovací nástup, kde sme sa s vami rozlúčili a hlavne „odovzdali“ víťazný putovný pohár 70. zboru Bizón víťazí!

Tieto BSD-čka mali svoje plusy aj mínusy, ale vďaka vašej ankete vieme, čo máme na budúci rok vylepšiť a dotiahnuť perfektne do konca.

Chcem sa poďakovať v mene organizátorov všetkým účastníkom za super atmosféru a staffákom za veľkú pomoc. Len spoločne môžeme posúvať veci ďalej.

Uvidíme sa o rok!

Dohľad nad hladkým priebehom akcie mala samozrejme SOS-ka.

[geo_mashup_map]