Kurz Rozhľadňa: Komunita a klíma

Akcia
167
Foto: Paulína Grolmusová

Kurz Rozhľadňa je vzdelávací typ kurzu z dielne tímu Skauti myslia globálne. Kurz bol určený pre rangerov a roverov. Akcie sa zúčastnili účastníci vo veku od 15 – 25 a sedem členov organizačného tímu.

Štvrtý marcový víkend, zároveň víkend kedy sa konalo prvé kolo prezidentských volieb 2024, sme sa stretli na kurze v Hosteli Skautský dom v Banskej Štiavnici. Obklopený historickým centrom a krásou Štiavnických vrchov.

Foto: Paulína Grolmusová

Kurz sa zaoberal témami komunita, klíma a predovšetkým komunitné projekty, ako písať plánovať a byť aktívny v oblasti zapojenia komunity. 

Foto: Paulína Grolmusová

Kurz začal malým kvízom s prepojením na prednášku od sestry Fiškusky na tému, ako vzniká komunita, čo je to komunita a prečo je spolupráca medzi komunitami dôležitá. 

Foto: Paulína Grolmusová

Sobotné ráno sme započali prednáškou s hosťom zo združenia Klíma ťa potrebuje. Eko aktivista a spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ Jakub Hrbáň Klíma ťa potrebuje nám rozprával o zmene klímy a úlohe komunít v zelenej transformácii Slovenska, ako vznikli komunity v mestách po petičnej výzve Klíma ťa potrebuje, ako takéto komunity fungujú a čo je ich úlohou.

Foto: Paulína Grolmusová

Využili sme aj krásne počasie a spravili si krátku prechádzku ku komunitnému projektu v Banskej Štiavnici a to k nezávislému kultúrno-turistickému centru Hájovňa. 

Foto: Paulína Grolmusová

Tam nám jeden z iniciátorov projektu Matej Lukáč porozprával, ako hájovňa vznikla, aké boli kroky k jej vybudovaniu do súčasnej podoby a kam sa tento projekt bude najbližšie roky uberať. 

Foto: Paulína Grolmusová

Po inšpiratívnom doobedí a dobrom obede sme išli spoločne odvoliť a mohli pokračovať k nasávaniu inšpirácie. Vtedy sme privítali nášho druhého hosťa. Luciu Paškovú, ktorá na Slovensku stojí za rôznymi veľkými projektmi. S ňou sme sa venovali projektovému mysleniu a práci s nápadmi na projekty, ktoré vedia byť prospešné nám a komunitám, v ktorých ako skauti žijeme. 

Foto: Paulína Grolmusová

Venovali sme sa aj aktívnemu občianstvu, a to nielen prostredníctvom volieb, ale aj aktivít zameraných na túto problematiku.

Foto: Paulína Grolmusová

Najväčšou a najdôležitejšou časťou kurzu boli práve prednášky o tom, ako písať projekt, kde môžeme získať financie a aké rôznorodé možnosti financovania máme. Účastníci mali priestor na písanie projektov a potom aj na ich konzultovanie s organizátormi kurzu.

Foto: Paulína Grolmusová

Sobotný večer sme zakončili príjemnými chvíľami v čajovni Klopačka a po inšpiratívnom dni si mohli účastníci zdieľať skúsenosti a pocity, či rozprávať sa o plánovaných komunitných projektoch. 

Posledný deň sme sa pozreli aj na tému Zapojenia komunity v skautskom programe a ukončili sme kurz prezentovaním jednotlivých projektov, ktoré si účastníci kurzu pripravili. 

Autor textu: Paulína Grolmusová – Fiškuska

ZDIEĽAŤ