Na Nitrianskych skautských dňoch to opäť žilo

  Akcia, Reportáž
1936

Nitrianski skauti z 23. zboru Nitrava pokračujú v obnovenej tradícii a zorganizovali už tretí ročník Nitrianskych skautských dní. Skauti a skautky z celého Slovenska ako aj verejnosť sa stretli na ZŠ Tulipánová a zažili Nitru v skautskom duchu.

Na tri a pol dňa bohatého programu sa tešili mladí ľudia už niekoľko mesiacov. Terénny pretek s názvom Bolo raz jedno knieža priblížil časy Veľkej Moravy, mestská hra účastníkov zoznámila s pamiatkami a legendami Nitry.

V športovom preteku si zmerali sily jednotlivé družstvá a nechýbal ani výlet na Zobor, kde v spolupráci so Strážou prírody najmladší skauti zhotovili vtáčie búdky. Skauti aj verejnosť si vypočula skautské cestovateľské zážitky z rôznych krajín vrátane exotického Mongolska. Tanečná škola N Dance Company roztancovala malých aj veľkých. Tvorivé dielne, workshopy, ako aj duchovný program či disko a čas strávený hrami vytvorili priestor na dobrú náladu, utužovanie starých priateľstiev a vytváranie nových. Organizátorov potešila dobrá spolupráca s NISYS a inými organizáciami. V rámci programu 100 hodín pre mesto mladí dobrovoľníci venovali svoj čas a sily na skrášlenie a zlepšenie mesta a pomoc tým, ktorí ju potrebujú.

Čerešničkou na torte je úplne nová slovenská a skautská verzia populárneho belgického tanca – „belgičáku“, ktorý vznikol v dielni 23. zboru Nitrava a premiéru mal práve na Nitrianskych skautských dňoch.

Jana Chrtianska
Foto: Tomáš Oravec