Bratislavské skautské dni 2011

Akcia, Reportáž
2522

Tento rok dosiahli BSD-čka svoju plnolestosť a oslávili ju vo veľkom štýle na 21. ročníku tejto výnimočnej akcie. Viacerí ste sa asi spýtali: „Čo je na BSD také špeciálne?“ Bratislavské skautské dni sú jedna z mála akcií, ktoré sa môžu pýšiť takou dlhou históriou, a to bez reálneho prerušenia. Prísť druhý septembrový víkend na bratislavský Kačín a spolu s ďalšími 300 skautmi spoločne zahájiť začiatok „skautského“ roka, je pre väčšinu skautov srdcovou záležitosťou.

Ukáž sa!

Mottom sme sa snažili navnadiť a nabudiť ľudí, aby sa nehanbili a prišli ukázať, čo v nich naozaj je a čím môžu ako jednotlivci, družina, oddiel alebo zbor prispieť k organizácii skautských dní. Skautov a skautiek, ktorí sa rozhodli ukázať, bolo ako zrniek piesku na púšti a pomohli nám vytvoriť výborný program. Piatkovým večerom nás sprevádzala bluegrassová skupina Candy Floss, ktorá rozozvučala nočný les a sprevádzala náš country bál, na ktorom si mohli skauti vyskúšať country tance. Tí z nás, ktorí netancovali, si mohli užívať atmosféru koncertu na okolitých lavičkách, prípadne v čajovni alebo v „tropical bare“ pri kofole. V noci sme v chate premietali dokument Junáci z prachu.

Sobota sa začala ranným nástupom, na ktorom sme zaspievali skautskú hymnu, zbory sa odprezentovali svojimi pokrikmi a organizátori oboznámili dav s poslednými aktuálnymi informáciami. Po rannom uvítacom nástupe sa program rozbehol na plné obrátky. Vĺčatá a včielky súťažili spoločne v hre určenej pre najmenších, skauti sa zúčastnili „fantasy bojovky“, iní sa zase naplno venovali „BSD odborke award“. Na jej získanie museli vynaložiť veľa úsilia, vynaliezavosti a zodpovedať viacero zákerných otázok o predošlých BSD-čkach. Avšak väčšina zúčastnených sa pustila do boja o oblastný pohár. Súťažilo sa oň vo futbalovom, frisbee a ringo turnaji. Body sa dali získať aj za vĺčaciu hru a každý zbor, ktorý prispel aspoň jednou aktivitou, dostal body k dobru. Popri všetkom tom športovom zápolení sa mohli účastníci povoziť na lanovke, vyskúšať si stavanie veže z pivných prepraviek, pozrieť si fotky a prezentácie zo zahraničných akcií a expedícií, zúčastniť sa „hydeparku“ s riaditeľkou ústredia a oblastným vodcom alebo si vypočuť koncert skupiny Aparát v čajovni. V noci sme mali pripravenú čerešničku na torte v podobe vynikajúcej nočnej hry, kde sa so skautov stali vyšetrovatelia a museli nájsť vraha obete.

Nedeľné dopoludnie bolo trošku pochmúrneani nie tak počasím, ako ukončením celej akcie a našim odchodom. Na vyhodnocovacom nástupe sme oznámili víťaza futbalového turnaja, nočnej hry a hlavného víťaza, ktorým sa tento rok stal 70. zbor Bizón. Pre nás ostatných bola odmenou výborná akcia a všetci sa tešíme na ďalší ročník v roku 2012.

Pozrite si krátky rozhovor s Kocúrom o tohtoročných Bratislavských skautských dňoch.

Počas futbalového turnaja.

Ringo turnaj.

Diváci a fanúšikovia.

Padne rekord? Alebo len padne?

Kocúr mal všetko pod palcom.

Hydepark s riaditeľkou ústredia Dáškou Cingálkovou.

70. zbor Bizón víťazí z Bratislavy sa stal hlavným víťazom tohtoročných BSDčiek.