Víkend na Mokradi? Prečo nie? Ako bonus môžeme ešte vyhrať…

Akcia
3627

…titul Družina roka. S takýmto nasadením išlo „do toho“ 6 vybraných družín z celého Slovenska (medzi nimi aj my). Poďte sa pozrieť, ako sa nám darilo.

Poď!…ešte zaber!….už len 2 body… daj to ponad, ak sa podarí… rýchlo, dáme to… mám!… nevadí, dobehneme to na ďalšej disciplíne… Takéto a podobné výkriky (heslá, hlášky, povzbudenia… nazvime to ako chceme) bolo často počuť počas posledného májového víkendu v Dolnom Kubíne. V kaštieli na Mokradi sa stretli totiž tí najväčší ašpiranti na titul Družina roka.

Ešte dve čiarky a je to!

…alebo dve bodky? Ak ste si tipli morzeovku, tipli ste si správne. Zaheslovaný odkaz, ktorý každá zúčastnená družina „nafasovala“ na stanici v Dolnom Kubíne mal pomôcť pri začatí pátrania po neznámych zločincoch. Hoci nie každej sa ju podarilo vylúštiť, každej sa podarilo vyraziť vpred. A tak, keď som s našou družinou okolo desiatej večer stretol v meste kamaráta, nedalo mu nespýtať sa: „To čo sa tu deje? Už som videl bežať takéto skupinky tri. Ešte dve a pôjdem si asi ľahnúť…“ Normálne som mu závidel, pretože my namiesto toho aby sme si šli ľahnúť, tak sme podliezali informačný panel, kreslili erb, sledovali najnovšie ponuky reštaurácie – To všetko bolo bodované!

A von! A hneď! A čím skôr, tým lepšie!

A zbaliť všetko, kotlíky nemusíte… aspoň táto správa nás potešila. My, ako družina, ktorá sa už tejto súťaže zúčastnila sme podľa tohto hesla tušili, že nebudeme variť. A to nám vyhovovalo. Avšak to, čo nás čakalo po návrate z avizovanej rozcvičky bolo ešte horšie.
Kto by si bol pomyslel, že budeme strieľať so zatvorenými očami, loziť po táborovom materiále (a popritom zbierať kocky), alebo zisťovať či pomocou dvoch horiacich šnúrok zistím koľko je ¾ hodiny.

Ako v divadle

Samozrejme, súťažné disciplíny nebolo všetko. Ako družiny sme museli ukázať súlad aj po stránke umeleckej. Ako ináč, než divadlom. A nech je to lepšie, každý iný žáner! No a keby nestačilo, tak ešte použite v scénke: latinské slovo, rozprávkovú postavu, nejaké jedlo, reklamu, 5 X frázu: „Tak, ako určite…“, názov sopky Eyjafjallajökull…. ach jaj.

Jedno z dvoch najlepších videí je od družiny Púm. Popasovali sa so žánrom horor.

Druhé najbodovanejšie video je od družiny Pánd. Žáner sci-fi sa im vydaril.

Bobri a ich komédia. Teda tragédia.

Komédia v podaní družiny Čajok zo Žiliny.

Zhasnite svelá, zapálte sviečky, pripravte sa na silný romantický zážitok.

Opera od Žuvačiek.

Počúvaj! Vylez! Pamätaj! Hoď! Ošetri!

Také boli krycie názvy pre ďalšie bojové úlohy. Nikdy neviete, či budete musieť počas výpravy bežať s nosítkami pomedzi stromy, alebo dorozumievať sa pomocou pohárikov z jogurtov (z toho jeden bude treba určite zjesť).

Jednou zo sobotňajších úloh bola streľba airsoftkou na presnosť. Samozrejme naslepo.

Prvá pomoc nemohla chýbať.

Korbáčikovi (Bobri) sa podarilo vytiahnuť najneprístupnejšiu kocku ukrytú na prekážkovej dráhe.

Každý špiónsky tím sa musel dorozumieť za pomoci takéhoto podomácky vyrobeného telefónu.

No tak kde je?

Už ho máš? Našiel si? Henten ste našli? Veru, nočná stopovačka po Mokradi sa nezaobišla bez podobných otázok a podobných problémov (políciu nevynímajúc). Skúmavky s odkazmi boli všade – na zastávke, v múre, pod dreveným zajacom… Družine, ktorá dobehla ako prvá, sa podaril úžasný kúsok – zachrániť rybku jedinú svojho druhu, ktorá bola neznámymi páchateľmi odcudzená. Vďaka jej záchrane sa konečne podarilo spojiť ju s jej partnerom, aby mohlo dôjsť (k čomu Richťo?) k nereseniu, za účelom zachovania tohto vzácneho druhu.

Vzácna zlatá rybička, ktorú sa snažili družiny celý víkend nájsť.

A družinou roka sa stávajú…

Bobri :). Nebudem nič tajiť, lebo ste sa to už na stránke skauta mohli dávnejšie dočítať. Nebolo to však také jednoznačné! Všetky družiny, ktoré sa zúčastnili tohto finále naozaj „sršali“ kvalitou a výhra bola len otázkou súťaženia (a niekedy aj šťastia).

Pokiaľ ešte s družinou stále rozmýšľate, či sa do budúcna zúčastniť tejto súťaže, poviem asi len toľko: My sme neváhali ani deň, vy váhajte maximálne tak pár mesiacov a choďte! Neoľutujete!

Korbáčik – radca družiny Bobrov preberá z rúk Richťa – tajomníka programovej rady Slsk hlavnú cenu pre najlepšiu družinu roku 2011.

Bobri z 53. zboru v ich tragickom (resp. tragikomickom) príbehu.