Päť tipov, ako sa priblížiť k výhre Družiny roka

  5 tipov
2164

Internetové kolá Družiny roka 2014 pomaly klopú na dvere. Záujemcov o výhru je veľa a najlepšie obstoja tí, ktorí budú najlepšie pripravení. Ako môžete zvýšiť svoju šancu na úspech v najprestížnejšej súťaži skautských družín? Pripravil som päť tipov na aktivity, ktorými sa môžete inšpirovať a získať tak náskok pred ostatnými.

Ovládnite Google

Prejsť internetovými kolami si vyžaduje aj technické, teda lepšie povedané, počítačové zručnosti. Nie vždy totiž stačí napísať hľadaný výraz do Googlu. Treba hľadať súvislosti, dopracovať sa k výsledku na základe niekoľkých indícií. Internet určite môže pomôcť, no treba ho vedieť správne použiť. Sami zistíte, že pokročilé vyhľadávanie na internete je vlastne pomerne odborná záležitosť. Pritom hľadanie celej frázy v úvodzovkách, použitie príkazov intext, site alebo define sú vlastne jednoduché operácie, no rozhodne tieto pomôcky neovládajú všetci používatelia internetu. Ak chcete popracovať na sebe v tejto oblasti, nájdite si články o tipoch a trikoch pri vyhľadávaní v Googli. Získate tak oproti ostatným družinám značnú konkurenčnú výhodu.

Hýbte sa

Najúspešnejšie družiny sa zhodujú v tom, že za náročné rok čo rok považujú pohybové aktivity. Súťažné úlohy zamerané na rýchly pohyb, ktoré vyžadujú obratnosť a dobrú kondíciu, ukazujú to, o čom hovorí nejeden telocvikár. Súčasná tínedžerská generácia je, žiaľ, omnoho menej fyzicky zdatná, ako boli ich rovesníci v nedávnej minulosti. Radikálne sa oproti pár rokom dozadu zmenil náš životný štýl. Aj kondičná príprava na Družinu roka preto stojí za úvahu. Hýbať sa a pracovať na telesnom rozvoji by malo byť bežnou súčasťou skautských aktivít. No práve Družina roka môže byť novým impulzom pre spoločné posilňovanie či pravidelné behanie. Alebo si pravidelne zorganizujte preteky v ľahkej atletike, zaznamenávajte výkony a sledujte, či sa zlepšujete. Urobíte niečo pre seba a zároveň zvýšite potenciál vášho úspechu v Družine roka.

Favoritky na výhru Družiny roka 2013, Umbakarny pri „rybačke“.

Buďte zodpovední

Čím viac komunikačných nástrojov majú niekedy súčasní skauti v rukách, tým menšia je ich schopnosť záväzne sa dohodnúť alebo zorganizovať jednoduché veci. Svoje najkrajšie roky v skautingu som zažil v dobe, keď sme nemali mobily, e-maily ani Facebook. Ak sme sa dohodli, že sa na výlet odchádza v sobotu o siedmej zo stanice, platilo to. Kto neprišiel, mal smolu. Dnes si všetko trikrát potvrdzujeme, operatívne oznamujeme neskorší príchod, vyhovárame sa na to, že sme zabudli… Urobte koniec takémuto dohadovaniu a výhovorkám. Skúste pri internetových kolách čo najmenej vecí odkladať či nechávať na posledný termín. Dohadujte sa jasne, vecne a k úlohám si píšte zodpovednú osobu a termín. Zodpovednosť urobí veľa, takže napríklad odfotiť sa s družinou v družinových tričkách a s originálnou vlajkou bude zrazu jednoduchá úloha, ktorú zvládnete ľavou zadnou.

Spoznajte sa

„Všetci za jedného, jeden za všetkých!“ znie ako obohraná platňa. Je predsa nesporné, že na úspech v súťaži družín určite vplýva aj to, ako je tím súdržný a do akej miery dokáže spoločne súťažiť ako tím. Každý je v niečom dobrý a  keď sa to spojí, vtedy to vyjde. Aby ste mohli z ostatných členov vašej družiny vyžmýkať v každej situácii maximum, je potrebné aby ste sa vzájomne dobre poznali. Že ste spolu boli na tábore a stretávate sa na družinovkách, takže sa už poznáte? Isteže, to je dobrý základ. No vzájomné spoznávanie ostatných členov družiny môže byť zaujímavé, inšpiratívne a prospešné aj po rokoch, čo sa poznáte. Aj dlhoroční priatelia z družiny môžu prostredníctvom rôznorodých aktivít stále nachádzať svoje silné a slabé stránky. Ak ich budete dobre poznať, v súťaži z toho môžete veľa vyťažiť.

Družina Veveričky vo finále Družiny roka 2013.

Zabojujte s trémou

Člen družiny Bobrov, ktorá vyhrala Družinu roka 2011, považoval za najnáročnejšiu aktivitu odpovedanie redaktorke počas záverečného videorozhovoru. Veru, aj nehynúca sláva a žiara reflektorov sú okolnosti súvisiace s úspechom v najprestížnejšej súťaži družín na Slovensku. Tréma však súvisí aj s reálnymi súťažnými úlohami a schopnosť zvládať ju môže byť len výhodou. Zhodnotenie vyhratej súťaže, ktorej obsah súťažiaci nepozná, si vopred pripraviť nemožno. No na trému pri hovorení do kamery sa pripraviť dá. Na osobný rozvoj v tejto oblasti existuje veľa hier a aktivít. Stačí, ak si ich pohľadáte a vyskúšate. Ktovie, možno zručnosti zvládania trémy využijete v živote aj pri ďalších úspechoch.

Bieli vlci zo Žiliny navarili vo finále Družiny roka 2013 takúto dobrotu. A rozhodne sa za ňu nehanbili.